Pist Kullanım Kuralları

FIS (Uluslar Arası Kayak Federasyonu) Pist Kullanım Kuralları

1. BAŞKALARINA SAYGI

Kayak ve Snowboard Sporcusu, Başkalarını tehlikeye atmayacak ve yaralanmalara sebep olmayacak şekilde davranmalıdır.

2. HIZ KONTROLÜ VE KAYMA ŞEKLİ

Kayak ve Snowboard Sporcusu, kontrollü hareket etmeli, hızını ve kayma şeklini kişisel kabiliyet, zemin, kalabalık, kar ve hava durumlarına göre ayarlamalıdır.

3. YOL SEÇİMİ

Arkadan gelen Kayak ve Snowboard sporcusu, yolunu öndekileri tehlikeye atmayacak şekilde seçmelidir.

4. GEÇME

Kayak ve Snowboard Sporcusu, önündekileri geçtiği şahsın bilinçli-bilinçsiz hareketlerine yetecek alan bırakacak şekilde; yukarı, aşağı, sol veya sağ taraflardan geçebilir.

5. PİSTE GİRİŞ-ÇIKIŞ VE TIRMANMA

İşaretli bir piste giren, durduktan sonra tekrar kaymaya başlayan veya pistte yukarı doğru hareketlenen bir Kayak ve Snowboard’cu, yukarı ve aşağı yönlere bakarak, hareketleriyle kimseyi tehlikeye atmayacağına emin olmalıdır.

6. PİSTTE DURMA

Kesinlikle gerekli olmadığı sürece Kayak veya Snowboard sporcusu pistin görüş mesafesi sınırlı veya dar yerlerinde durmamalıdır. Böyle bir noktaya düşerse en kısa sürede pist dışına çıkmalıdır.

7. YÜRÜYEREK TIRMANMA VE İNME

Pistte yukarı veya aşağı yürüyen Kayak ve Snowboard’cu pist kenarını kullanmalıdır.

8. İŞARET VE LEVHALAR

Kayak ve Snowboard’cular tüm işaretlere uymalıdır.

9. YARDIM

Kaza durumlarında yardım her kayak ve snowboard’cunun görevidir.

10. KİMLİK

Kaza durumunda kayakçı, snowboard’cu veya şahit herkes sorumlu olsun olmasın isim ve adres bilgilerini birbirlerine vermelidir.

PİST DIŞINDA KAYAK

Ezilmiş ve hazırlanmış pistlerin dışında kayak yapmak son derece riskli olup tamamen kendi kişisel sorumluluğunuzdadır. Pist dışı kayak yaptığınızda veya işaret ve uyarılara dikkat etmediğinizde, kendinizin ve diğerlerinin hayatını tehlikeye atacağınızı hatırlatmak isteriz.

Yukarıda yazılı kuralların tamamı USOG (Uludağ Skipass Ortak Girişimi) firmasının resmi kurallarıdır ve Uludağ’daki pistlerin tamamında geçerlidir. Kurallara uyulmaması ve gerekli önlemler alınmayarak başkalarını tehlikeye atan misafirlerimizin Skipass’ları iptal edilir ve tesis kullanımları engellenir.

%d blogcu bunu beğendi: